Лісомор 2017-2018 р.

1 

Деревообробники Чернігівщини 7 грудня, під стінами обласної ради провели мітинг під гаслами  “Ні лісомору” та “Ліс – громадам, на Київ – тирсу”.

Легальні малі та середні деревообробні підприємства Чернігівської області на наступні три місяці фактично залишилися без сировини. Це – результат електронних торгів на “Аграрній біржі” 29 листопада – 1 грудня цього року та неприхованого ігнорування чиновниками проблем підприємців.

Монополія на електронні торги деревиною, яку заготовляють державні лісгоспи, в результаті закулісних домовленостей, надана “Аграрній біржі” з другого кварталу 2017 р.

Порядок організації і проведення електронних аукціонів надає переваги у торгах крупним підприємствам, які, на відміну від дрібних і середніх підприємств, мають можливість реєструвати заявки на всі лоти. Таким чином, завищена вдвічі вартість одного лота із десяти не критична для крупного підприємства, але цей лот стає недоступним для дрібного підприємця.

Як результат – з початком проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини вартість сировини зросла на 30-80%. По окремих сортиментах ціни стали вище, ніж на зовнішньому ринку.

Підприємці області неодноразово зверталися до представників влади всіх рівнів з вимогою повернути торги в зал. У вересні цього року був проведений форум деревообробників, за результатами якого направлені звернення до влади області і країни щодо повернення торгів в зал на біржу, яка розташована в області, як передбачено чинним положенням про торгівлю деревиною.

Стандартні відповіді можна  звести до однієї фрази: “Керівний орган не керує власними підприємствами”.

Навіщо існує влада, яка нічим не керує і ні за що не відповідає?

При значному підвищені вартості деревини, основними покупцями стають підприємства з іноземним капіталом, котрі у більшості випадків займаються первинною переробкою деревини. Вони, завдяки потужному фінансовому ресурсу та можливістю безперешкодному поверненню ПДВ, можуть певний час витримати високі ціни на сировину.

Натомість, малі і середні підприємства, особливо у сільській місцевості не можуть придбати деревину та працювати рентабельно при значному підвищені вартості сировини.

Така ситуація із штучно створеним дефіцитом та суттєвим підвищенням вартості сировини приводить до закриття великої кількості малих та середніх деревообробних підприємств. Фактично відбувається монополізація і концентрація ринку деревини, яка в подальшому може призвести до концесії лісів приватними монополіями.

Особливо критично це позначається на зайнятості населення і доходах місцевих громад, що суперечить політиці децентралізації.

Під час проведення електронного аукціону його учасники постійно стикаються із проблемою збоїв і “підвисань” електронної системи. Якість та швидкість інтернет-зв’язку в регіонах не надає змогу покупцям вчасно робити ставки на заявлені лоти, тобто ставить їх у завідомо нерівні умови на торгах.

Регламент проведення аукціонів Аграрною біржею не узгоджується із підприємцями-покупцями, що дає можливість для маніпуляцій. Зокрема, інформація про виконання біржових угод не оприлюднюється, а тому неможливо проконтролювати їх виконання покупцями, які “накручують” ціну під час аукціону. Також надходить інформація про затримку Аграрною біржею повернення грошових застав покупцям під різними приводами.

Електронна форма аукціонів не відповідає вимогам економічної політики держави  – політики децентралізації та розвитку підприємництва.

Більше 80 підписів підприємців було поставлено під зверненням до Кабінету Міністрів України, Чернігівської обласної ради, Чернігівської обласної адміністрації, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного агентства лісових ресурсів України, Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства і підпорядкованих йому державних підприємств, в якому вимагається:

  • визнати недійсними результати електронних торгів необробленою деревиною заготівлі 1-го кварталу 2018 року;
  • повернутись до попередньої форми торгів – фізичних торгів в торговельному залі на місцевій біржі та розробки нормативного акту щодо порядку продажу деревини всіма постійними лісокористувачами, який відповідатиме зазначеній економічній політиці держави, враховуватиме інтереси, малого, середнього та великого бізнесу і сприятиме розвитку деревообробки з високою доданою вартістю.

 

Асоціація “Чернігівлісдеревпром”

 

5

 

2

3

Залишилися питання? Дзвоніть нам за телефоном (096) 525-57-21 або відправте своє повідомлення по електронній пошті chernigivderevprom@gmail.com