Звернення Асоціації до обласної адміністрації та обласної ради щодо планів передачі державних підприємств лісового господарства у концесію

Голові Чернігівської обласної державної адміністрації

Кулічу В.П.

Голові Чернігівської обласної ради

Вдовенко І.С.

Щодо планів передачі державних підприємств

лісового господарства у концесію

Шановний Валерію Петровичу!

Шановний Ігоре Станіславовичу!

З інформації, яка оприлюднена на сайті Кабінету Міністрів України, 4 липня цього року Уряд схвалив пропозицію Мінекономрозвитку щодо поводження з державними підприємствами, які знаходяться у підпорядкуванні центральних органів влади, яким визначено, що державні підприємства лісового господарства в довгостроковому періоді повинні бути передані в концесію.

Успішні європейські моделі управління лісами на перше місце ставлять питання збалансованого управління лісами і лісовими ресурсами шляхом розділення повноважень: формування політики, контрольні та господарські функції виконуються різними органами влади. Саме цей принцип реформування галузі закладено у “Коаліційній угоді”.

Натомість пропозиція Мінекономрозвитку щодо передачу держлісгоспів у концесію (тимчасове використання приватними суб’єктами господарювання) є одним з найгірших варіантів ведення господарства в лісах.

Твердження урядовців, що передача в концесію державних підприємств лісового господарства дозволить значно збільшити загальний економічний ефект від їх діяльності не відповідає дійсності.

Потрібно зазначити, що жодна країна Європи з розвинутою економікою на разі не використовує концесійну модель управління.

Досвід концесії у Росії, Грузії, Болгарії свідчить лише про збільшення як прямих, так і опосередкованих втрат бюджетів всіх рівнів, різкого погіршення стану лісів, зокрема:

  • Руйнуються економічні основи лісового господарства, в наслідок чого спеціалізовані підприємства втрачають здатність за рахунок власних коштів утримувати штат, виконувати лісогосподарські роботи по охороні і захисту від порушень, шкідників, хвороб, пожеж та інших стихійних лих. Фактичне знищення державної лісової охорони.

  • Погіршення доступу до сировини для місцевих громад та підприємств. В першу чергу це стосуватиметься дрібних, а також середніх підприємств, які відіграють важливу роль у працевлаштуванні сільського населення.

  • Кількість людей, зайнятих в лісовому господарстві зменшується в декілька раз, що також катастрофічно впливає на громади міст і сіл.

  • Падіння обсягів надходження коштів, зокрема до місцевих бюджетів.

  • Зменшення впливу місцевої влади та громади на екологічну складову роботи лісового господарства.

  • Зростання ризиків щодо виведення лісових земель із державної власності (через недосконале та часом суперечне законодавство у лісових та земельних відносинах).

На сьогодні лісове господарство має стратегічне значення для області та в-цілому ведеться збалансовано.

За результатами господарсько-фінансової діяльності державних лісогосподарських підприємств у 2016 році отримано 46,2 млн. грн. чистого прибутку. З них відраховано частини чистого прибутку до державного бюджету 26,6 млн. грн. В-цілому до зведеного бюджету країни сплачено 245 млн. грн. податків, зборів та обов’язкових платежів, в тому числі до місцевого бюджету — 107,1 млн.грн..

Ми за розвиток лісової галузі регіону, за впровадження нових стандартів управління лісогосподарськими підприємствами, але проти їх розвалу шляхом концесії або приватизації.

Просимо Вас, в межах Ваших повноважень, втрутитись в ситуацію та не допустити процеси, які можуть призвести до руйнування лісопромислового сектору економіки Чернігівської області.

Голова Асоціації

Чернігівлісдеревпром” Валерій Лозицький

Виконавчий директора

Асоціації

Чернігівлісдеревпром” Юрій Ляховой

Залишилися питання? Дзвоніть нам за телефоном (096) 525-57-21 або відправте своє повідомлення по електронній пошті chernigivderevprom@gmail.com