Житомир, нова біржа, прозора торгівля

047_470x325Вже не один рік в ЗМІ лунає інформація щодо непрозорої реалізації деревини в Україні. Для вирішення проблемної ситуації регулятором в лісовій сфері (тоді Держкомлісгоспом України) було виданий наказ №42, згідно якого весь ліс, який має бути заготовлений постійними лісокористувачами протягом кварталу, реалізовується виключно на аукціонних торгах, щоб уникнути зловживань при фактичній монополії у лісовій галузі. Механізм ніби запрацював і ліс реалізовується на аукціонах, але є деякі проблеми.

«Жару у вогонь» додають недобросовісні регіональні біржі. Допускаючи на аукціон «перекупників деревини» та підставні компанії, біржі легко створюють підвищений попит при гострому дефіциті на продукцію, що в свою чергу стрімко піднімає ціну на деревину до +350% від стартової ціни. Хто в такій ситуації виграє? Держава у вигляді лісгоспів? Ніби на перший погляд – так, ринок, конкурентне середовище. Але біс – в деталях, бо на практиці доведено, що після аукціонів ліс за такими цінами ніхто не забирає і не несе за це ніякої відповідальності. Можливо, це якісь компанії-монстри деревообробки? Ні. Це імітація чесної гри. В результаті держава програє, математика є сталою наукою, і цифри не обдуриш.

Виграє лише недобросовісна біржа, яка допускаючи перекупників, не відслідковує виконання підприємствами своїх зобов’язань за попередніми періодами, практикує безкарність до таких підприємств, створює хаос, піднімаючи ціни на сировину до «захмарних». Недобросовісній біржі все одно, чи продадуть цей ліс потім держлісгоспи, чи ні; чи куплять його деревообробні заводи, чи залишаться без сировини, головна мета – підвищити свій гонорар.

Така типова ситуація завжди чітко простежувалась в Житомирській області, де аукціони проводила ТБ «Товарна Біржа «Житомирські Торги». Представники деревообробних компаній постійно звертались з проханнями до біржі не допускати перекупників, які не мають ніякого відношення до переробки деревини, та підставні компанії. Кожні торги проводились неначе концерти – до 450 присутніх, з яких приблизно 20-30 % недобросовісних та підставних компаній. Чітко відслідковувалась зацікавленість біржі у піднятті стартових цін.

Протягом останніх декількох місяців проводилися громадські обговорення щодо того, яка біржа буде оператором аукціонних торгів в Житомирській області. Переважна більшість деревообробних компаній (більше п’ятдесяти найбільших компаній Житомирщини, що є основними платниками податків в галузі, деякі з них є бюджетоутворюючими компаніями на місцях та найбільшими роботодавцями) висловилися в підтримку ТБ «Всеукраїнська Лісова Біржа». Лише дві компанії підтримали ТБ «Товарна біржа «Житомирські Торги», а ТБ «Житомирська Агропромислова Біржа» не змогла знайти підтримку громадськості та бізнесу.

Аукціонні торги на ресурс заготівлі другого кварталу 2016 року провела ТБ «Всеукраїнська Лісова Біржа», деревину на яку виставили всі держлісгоспи Житомирської області, які підпорядковані Державному агентству лісових ресурсів та є лісокористувачами левиної частки Житомирських лісів.
Держлісгоспи ДАЛРУ одноголосно підтримали думку громади, думку Житомирської ОДА, думку деревообробних підприємств та профільних асоціацій, виставивши для продажу свої ресурси на ТБ «Всеукраїнська Лісова Біржа». Чому? Мабуть тому, що керівництво нової біржі одразу зробило заяву, що буде стежити не тільки за ходом торгів, але й за виконанням аукціонних зобов’язань як лісгоспами, так і покупцями.

За підсумками торгів вже можна зробити деякі висновки.

Організаційні моменти були на вищому рівні. Було відчутно, що біржа хоче позитивно змінити ставлення деревообробників до рівня проведення торгів на біржі.

Вперше за багато років аукціон відбувся в зручному приміщенні, де всім учасникам вистачило місця та відчувалася небайдужість працівників біржі, як до покупців, так і до продавців.

Вже після торгів на адресу біржі надійшло чимало подяк від деревообробних компаній.

Головною новиною, яку чекають від організаторів торгів провідні деревообробні підприємства – виставлення максимального обсягу деревини, який повністю забезпечить потреби в сировині вітчизняної лісопереробної галузі. В цьому питанні вже також є перші результати. 18.04.2016 р. відбувся додатковий аукціон необробленої деревини, на який окрім знятих лотів було виставлено ще додатково 500 куб. м. пиловника дуба та 10000 куб.м. пиловника сосни. Цей результат біржа досягла вже за місяць після проведення основних аукціонних торгів другого кварталу. Також в результаті співпраці біржі, лісгоспів та аукціонного комітету було відслідковано та недопущено до додаткових торгів більше 20 деревообробних компаній які не виконали свої зобов’язання за попередній період.

ТБ «Всеукраїнська Лісова Біржа» почала важку роботу з формування реєстру деревообробних компаній Житомирської області, а в подальшому й усієї України. Це дасть можливість проаналізувати, які компанії дійсно є переробниками, а які є просто перекупниками деревини. Крім того, це дасть можливість вирахувати реальну потребу сировини по кожному регіону та по Україні в цілому.
Важливо, що ТБ «Всеукраїнська Лісова Біржа» має базу та програмне забезпечення на проведення електронних торгів, а працівники є сертифікованими операторами такого програмного забезпечення.

Керівництво ТБ «Всеукраїнська Лісова Біржа» запевняє, що докладе максимум зусиль для того, щоб Держлісгоспи виставляли весь обсяг сировини, який вони заготовляють у поточному кварталі. Адже сировина, яка не була реалізована, або заготовляється від санітарних та інших видів рубок. також обов’язково має бути виставлена на додаткові торги для повного забезпечення українських лісопереробників.
Крім того, деревообробні підприємства мають велику надію, що нарешті в Житомирській області біржа стане дійсно регулятором ринку деревини та буде відслідковувати добросовісне виконання укладених договорів між покупцями та продавцями.

Источник: Український лісовод

Залишилися питання? Дзвоніть нам за телефоном (096) 525-57-21 або відправте своє повідомлення по електронній пошті chernigivderevprom@gmail.com