03.11.2015. Круглий стіл «Реформування лісового господарства України»

Протокол роботи круглого столу «Реформування лісового господарства України: необхідність, цілі та методи їх досягнення»

Протокол роботи круглого столу «Реформування лісового господарства України: необхідність, цілі та методи їх досягнення»

Дата проведення: 3 листопада 2015 року

Місце проведення: Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ

Порядок денний:
1. Вступне слово від організаторів заходу.
2. Презентація напрямів реформування лісового господарства України.
3. Дискусія.

Резюме:
3 листопада 2015 року з 10:00 до 14:20 на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України відбувся круглий стіл «Реформування лісового господарства України: необхідність, цілі та методи їх досягнення», у якому взяли участь представники центрального комітету профспілки працівників лісової галузі, обласних державних адміністрацій, науково-дослідних установ, експертів ФАО, вищих навчальних закладів України та громадських організацій.
Ця подія стала першим позитивним кроком на шляху процесу реформ і новацій у лісовій галузі України. Модератором на зібранні виступив завідувач кафедри дендрології та лісової селекції, радник голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Марчук. Відкриваючи засідання, він зазначив: реформуючи галузь, слід зважати на той факт, що це сотні тисяч гектарів лісових угідь, доля мінімум п’ятдесяти тисяч працівників лісового господарства і трьохсот тисяч працівників суміжних галузей, які працюють в різних регіонах України. А тому до цього процесу маємо підійти виважено.

Виступаючи з вітальним словом, проректор з навчальної і виховної роботи Сергій Кваша зазначив, що на порядку денному – розгляд стратегії розвитку лісівничої галузі, а ключова проблема – як бути з вертикаллю управління. Це досить непросте і дискусійне питання. Відповідь на нього повинна спробувати знайти еліта лісової галузі, яка приймає участь у роботі цього надважливого зібрання.

Хід обговорення.
Голова Державного агентства лісових ресурсів України Олександр Ковальчук перш, ніж перейти до напрямів реформування галузі, зазначив, що воно викликане вимогами низки стратегічних документів. Галузь перебуває нині у тій ситуації, коли зміни конче необхідні. До пріоритетних напрямів модернізації належать: реформування системи управління, створення лісової охорони, електронний облік деревини, перехід на електронні держзакупівлі. Ключові тези, які прозвучали з виступу Олександра Ковальчука стосувалися питання реформування системи управління галуззю, і тут він виокремив два варіанти розвитку подій. Перший передбачає абсолютну централізацію управлінського процесу, шляхом об’єднання існуючих державних підприємств в одну «державну лісову компанію», ліквідувавши їх як юридичних осіб, а другий – об’єднання цих підприємств в корпорацію.

Після представлення Головою Держлісагентства напрямів реформування лісової галузі, учасники зібрання перейшли до гострої та насиченої дискусії, оскільки запропоновані зміни викликають багато питань та суперечать позиції керівництва держави, щодо децентралізації влади.

Колишні очільники лісової галузі розкритикували підхід нинішнього керівництва галузі до реформування, через відсутність прозорості, не проведення громадського обговорення з фахівцями та не врахування соціальних особливостей лісового господарства. Зокрема було відмічено, що лісівнича галузь завжди реформувалася. І тільки у випадку, коли ініціатива у цій справі належала самим працівникам, вона давала позитивний результат. Нині розвиток лісового господарства можливий виключно шляхом децентралізації, зберігаючи за лісогосподарськими підприємствами статус юридичних осіб.

Представники лісівничої освіти та науки зауважили, що реформування має проводитися під чільною увагою висококваліфікованих фахівців за участю громадськості. При цьому ліси повинні залишатися у державній власності, а лісова політика – будуватися за принципом сталого розвитку. І взагалі, виникає питання, де документ, який регламентує лісову політику? Що є кінцевим продуктом галузі? Було також вказано на неприйнятність запропонованих напрямів реформування, оскільки весь цивілізований світ йде шляхом децентралізації, а вони є повною протилежністю цьому. Науковці і виробничники мають брати участь у розробці українського лісового господарства, враховуючи досвід реформування в Польщі і низки інших Європейських країн.

Схожа думка прозвучала і від представників органів місцевого самоврядування у виступі заступника голови Сумської державної адміністрації, який настоював на збереженні лісогосподарських підприємств, що дуже важливо в районах, де вони є основними бюджетоутворюючими підприємствами. Всі експерти, які прийняли участь в дискусії, висловили негативне відношення до створення компанії, яка передбачає ліквідацію всіх лісгоспів України. Оскільки здійснювати реформи – то велика і відповідальна справа, учасники круглого столу переконані, що спочатку потрібно оцінити всі можливі ризики та наслідки такої реформи. При цьому, це має бути економічно ефективний механізм лісового господарства і, разом з тим, український народ не має втратити власності на природні ресурси. Всі погодилися, що будь-які новації потребують широкого обговорення.

Позицію Міністерства аграрної політики та продовольства України представив перший заступник міністра Ярослав Краснопольський, який зазначив, що реформи мають відбуватися еволюційно, а ліси були, є і будуть державною власністю. Він також відзначив готовність міністерства до діалогу і продуктивної дискусії з фахівцями та громадськістю.


Рішення круглого столу:

1. Вважати за необхідне, в зв’язку з присутністю на круглому столі представників усіх наукових, освітніх установ України з проблем лісового господарства, експертів з програм ФАО, Світового банку, WWF, профспілок, облдержадміністрацій та виробничників, запровадити в університеті з учасників круглого столу постійну громадську експертну платформу з розгляду і обговорення всіх проектно-нормативних актів в сфері лісового господарства.

2. За результатами обговорення на круглому столі – не підтримана пропозиція Держлісагентства зі створення єдиного лісогосподарського підприємства в Україні, як така що:
– не пройшла у встановленому законом громадського обговорення та суперечить політиці Президента України на децентралізацію влади;
– виводить з-під контролю місцевих громад можливість кадрового впливу та контролю за господарською діяльністю;
– ставить під питання господарську діяльність такої структури через конфлікт інтересів з місцевими громадами, у тому числі і з соціальних та податкових питань;
– має великі корупційні ризики, пов’язані з централізацією фінансових та управлінських рішень в Центрі і не підтверджується ефективним досвідом подібних державних компаній в Україні.

3. В зв’язку з чим рекомендувати Міністерству аграрної політики та продовольства України переглянути і відмінити рішення колегії щодо схвалення «Концепції розвитку лісового та мисливського господарства України» як таке, яке було прийняте без громадського обговорення, передбаченого Постановою КМУ № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» від 3 листопада 2010 р., що призвело до схвалення моделі реформування лісової галузі, яка не у повній мірі враховує вимоги і виклики сьогодення.

4. Вважати за доцільне збереження держлісгоспів як юридичних осіб, а реформування системи лісового господарства розглядати не тільки в управлінській сфері, а системно й комплексно з врахуванням екологічних, економічних та соціальних наслідків, в т. ч. для місцевих громад.

5. Просити Міністерство аграрної політики та продовольства України і Державне агентство лісових ресурсів України сформувати групу експертів для розробки ефективної системи поетапного реформування лісової галузі з врахуванням позитивного досвіду структури управління та ведення лісового господарства Польщі та інших країн, використанням можливостей корегування тематичних планів наукових установ галузі, фахових навчальних закладів і міжнародних проектів та широкого залучення лісівників-практиків і громадських інститутів.

6. Просити всіх новообраних депутатів працівників лісового господарства, які обрані до сільських, районних, обласних рад організувати обговорення «Концепції розвитку лісового та мисливського господарства України» на рівні місцевих громад з метою забезпечення державницького підходу і врахування позицій органів місцевого самоврядування.

7. Просити директора Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства професора Лакиду Петра Івановича, матеріали та рішення круглого столу «Реформи лісового господарства, необхідність, цілі та методи їх досягнення» від 3 листопада 2015 року, проведеного в Національному університеті біоресурсів і природокористування України за участі понад 60 експертів, направити в Кабінет Міністрів України, Головам облдержадміністрацій, Головам обласних рад, Міністру аграрної політики та продовольства Олексію Павленку, Голові Державного агентства лісових ресурсів Олександру Ковальчуку.

Залишилися питання? Дзвоніть нам за телефоном (096) 525-57-21 або відправте своє повідомлення по електронній пошті chernigivderevprom@gmail.com