Круглий стіл щодо реформування лісового господарства України: не допустити приватизації лісів
3 листопада. На базі нашого університету відбувся круглий стіл «Реформування лісового господарства України: необхідність, цілі та методи їх досягнення», на який завітали представники центрального комітету профспілки працівників лісової галузі, обласних державних адміністрацій, науково-дослідних установ, експертів ФАО, вишів України та громадських організацій. Самі учасники назвали його першою доброю ластівкою на шляху процесу реформ і новацій. Модератором сьогоднішнього без перебільшення дискусійного заходу став завідувач кафедри дендрології та лісової селекції, радник голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Марчук. Відкриваючи засідання, він зазначив: реформуючи галузь, слід зважати на той факт, що це сотні тисяч гектарів лісових угідь, доля мінімум трьохсот тисяч працівників. А тому до цього процесу маємо підійти виважено.
Вітаючи учасників зібрання, проректор з навчальної і виховної роботи Сергій Кваша зазначив, що на порядку денному – затвердження стратегії розвитку лісівничої галузі, а ключова проблема – як бути з вертикаллю управління, кому і які повноваження надавати. Зрозуміло, що питання дискусійне і непросте. Відповідь на нього спробувала знайти еліта лісової галузі, яка зібралася за круглим столом.
Присутній на засіданні голова Державного агентства лісових ресурсів України Олександр Ковальчук перш, ніж перейти до напрямів реформування галузі, зазначив, що воно викликане вимогами ряду стратегічних документів. Галузь перебуває зараз у тій ситуації, продовжив він, коли зміни конче необхідні. Серед пріоритетних напрямів модернізації гість назвав зміну системи управління, створення лісової охорони, електронний облік деревини, перехід на електронні держзакупівлі. Потім очільник держагенства коротко зупинився на пропозиціях, що мають вирішити зазначені задачі. За його словами, використання електронних держзакупівель дасть можливість зекономити до 20% в ціні на товари і послуги. Перехід на новий механізм планується з нового року. Введення електронного обліку деревини (від заготівлі – до кінцевого споживача) уможливить достовірний бухгалтерський та оперативний обліки. Ця система дозволить ще й повністю відслідковувати рух деревини, боротися з незаконною вирубкою лісу. Останнє особливо болюче питання, оскільки з усіх заподіяних за останні місяці збитків вдається відшкодовувати від винуватців лише невелику частину.
Академік Валерій Самоплавський зазначив, що лісівнича галузь завжди реформувалася. І тільки у випадку, коли ініціатива у цій справі належала самим працівникам, вона давала позитивний результат. Він переконаний, що розвиток лісового господарства можливий виключно шляхом децентралізації, а електронний документообіг – то непотрібні витрати. Категорично не можна сліпо копіювати моделі європейських країн. До речі, за його словами, Україна раніше сама була флагманом моделі управління лісовим господарством. Якщо й запозичувати досвід, то Польщі, але основна суть все одно має бути українською. Юрій Марчук ще й додав: вибираючи модель, маємо задатися питанням, наприклад, підтримуємо малий і середній бізнес чи ні.
Оскільки здійснювати реформи – то велика і відповідальна справа, учасники круглого столу переконані, що спочатку потрібно оцінити всі можливі ризики та наслідки, запустити пілотний проект в одній з областей, а вже потім поширити новації на інші регіони. Дехто навіть висловив побоювання, чи не призведе цей шлях до приватизації лісу. Зійшлися на одному – це має бути економічно ефективний механізм лісового господарства і, разом з тим, український народ не має втратити власності на природні ресурси. Всі погодилися, що будь-які новації потребують широкого обговорення.
Звертаючись до присутніх, директор ННІ лісового і садово-паркового господарства Петро Лакида зачитав рішення директорату. Наші колеги стоять на тому, що ліси повинні залишатися у державній власності, а лісова політика – будуватися за принципом сталого розвитку. І взагалі, виникає питання, де документ, який регламентує лісову політику? Що є кінцевим продуктом галузі? Повним абсурдом у цьому контексті є знищення спеціальності «Технологія деревообробки», зазначив доповідач. На його думку, запропоновані моделі не можливо втілити в життя, оскільки весь цивілізований світ йде шляхом децентралізації, а вони є повною протилежністю цьому. Науковці і виробничники мають брати участь у розробці не польського, а українського лісового господарства.